Cafeaua de dimineata si nu numai... partea 710

Moderator: miutza

Re: Cafeaua de dimineata si nu numai... partea 710

Mesajde Ady pe Mar Iun 05, 2018 12:21 pm

Nirvana scrie:S-a rezolvat, in sensul ca directoarea sustine ca face tot ce este necesar pentru buna desfasurare a activitatilor in scoala si ca ce vreau eu e nefondat.

(

Adica ramane totul ca pana acum??? :JC_thinking:
Imagine
Imagine
Imagine
Ady
La

Mesajde Nirvana pe Mar Iun 05, 2018 1:59 pm

Dap.
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde Ady pe Mar Iun 05, 2018 2:09 pm

Nirvana scrie:Dap.

:JC_OMG_sign: Specific romanesc..... :tmi: Sper sa nu trebuiasca sa se intample ceva rau sa se trezeasca toti la realitate....
Imagine
Imagine
Imagine
Ady
La

Mesajde Nirvana pe Mar Iun 05, 2018 2:27 pm

Mie mi s-au povestit multe, nu ma apuc sa insir pe aici. Nu-mi ramane decat sa sper ca Sab va fi ok, deocamdata nu am ce face in plus.
Si daca as merge la inspectorat, de exemplu, nu ar iesi nimic constructiv, pentru ca sunt indeplinite criteriile si normele specifice scolii speciale.
Pentru personal auxiliar in plus ar trebui acordul directoarei, ea nu considera ca este necesar - si gata.

Propunerea mea a fost inteleasa complet gresit - ca si cum as fi adus o acuza de incompetenta - ceea ce nu este cazul, eu am vrut doar sa vad daca este posibil (teoretic e, e si nevoie, dar...) ca profesoarele sa aiba sustinere in plus. Asta e.
Imagine

Nirvana
Si

Mesajde Nirvana pe Mar Iun 05, 2018 2:32 pm

Ideea e - profesoarele sunt ok, isi fac treaba, insa cat timp survin incidente mi s-a parut firesc sa propun sa existe persoane in plus in clasa, pentru asistenta si prevenire.
Imagine

Nirvana
Si

Mesajde shmily pe Mar Iun 05, 2018 9:46 pm

Cata, of.. de fapt nu s-a rezolvat, doar s-a incheiat subiectul. Probabil si ceilalti parinti tot asa au patit, s-u lovit de "ziduri" si nu au gasit nicicum o cale de iesire... eu tot ma gandesc cum s-or simti parintii care au copii in clasa cu fetita... sa stai in fiecare zi cu teama ca al tau copil poate fi in calea ei in momentul unei crize! si m-am gandit si la faptul ca spuneai ca fetita are o sora care e crescuta de bunici, ptr ca fetita poate sa-i faca rau si parintilor le e teama... aici din prima te gandesti cum adica, constientizezi pericolul la care e expus copilul tau dar duci copilul "problema" in mijlocul altor copii, ca aia nu conteaza?

Doar ce va povesteam de minunata contabila care nu-si face treaba (by the way, am scris ca m-am "certat" cu ea, ca nu se pune chiar ca cearta, mi-e rusine sa ma cert cu o femeie de 75 de ani, mi-e rusine mie ca la varsta ei se comporta asa... mai mult i-am spus cu tot calmul posibil ca nu imi place cum taraganeaza ea lucrurile), azi vanzatoarea de la magazinul african mi-a trimis de dimineata mesaj ca ii e rau si nu merge la munca (aproape in fiecare zi ii e rau, ba pleaca mai devreme, ba vine tarziu si cand sta si ea la program mereu are nevoie de bani si ia din vanzari spunand sa ii spun sefului sa-i opreasca din salariu)... seful african m-a rugat daca pot sa merg io sa stau cate ore pot la magazin si daca tot terminasem treaba la Fundatie, i-am zis ca sunt libera pana la 5 si pot merge... cand am ajuns acolo, mi-a parut rau ca am acceptat, in magazin am gasit o mizerie de nedescris... nu prea am avut clienti, asa ca m-am apucat de smotruit, mi-era sila sa stau asa cu Rebe in mizeria aia... pe jos, pe rafturi, peste tot, firimituri, pop-corn, ambalaje de dulciuri... prin rafturile biroului, printre acte, coli albe, etichete si alte de-astea aruncate care-ncotro gramada, erau pahare goale de cafea, ambalaje de ciocolata si tot felul de pungi de snacks-uri, pop-corn si alte cele... in spatiul din spatele biroului, acolo unde sta ea, nu puteai calca nicaieri fara sa-ti scartaie cate ceva pe sub pantofi... cat am smotruit, mi-am promis ca maine sa am o discutie cu ea pe tema asta... sa-i spun ca nu e normal ce face (chiar ieri dupa ce a terminat munca ma sunase sa-mi spuna ca ar vrea marire de salariu) si ca ma astept ca daca tot am smotruit dupa ea macar sa mentina curatenia. Si ma gandesc serios sa caut pe altcineva, ca io m-am saturat pana peste cap de toate fitele ei....
deci, nu stiu cum fac, dar peste tot dau numai de oameni de-astia...
Imagine

Imagine

Imagine
shmily
Si

Mesajde samsara pe Mie Iun 06, 2018 8:36 am

Pfuai, Vivi... de ce nu am avut si eu norocul sa fiu asa si sa ma angajeze careva, ba chiar sa ma si plateasca?! :D
Pai pe tipa asta chiar nu ai de ce sa o mai pastrezi :o Aveti grija si cu banii cu ea, eu nu m-as increde intr-un asa om.

Oare ce mai face Uka? Danuta? Mirela?
samsara
Si

Mesajde Ady pe Mie Iun 06, 2018 9:20 am

Buna ziua. Oana, si eu ma gandesc cateodata, ce mai fac fetele care erau active pe forum acum cativa ani....Eu mai citesc, cand am timp si chef, subiecte ce erau active acum 7-8 ani, si ma i-a dorul de perioada aceea.... :tmi:

Vivi, din pacate este destul de greu sa gasesti oameni de calitate, in ziua de azi....poate gasesti pe altcineva, mai responsabil sa o inlocuiesti. Nu pare persoana de incredere, sa nu faca vreo teapa.... :tmi: \

Nirvana, nu stiu ce sa mai zic.....oare daca ar face mai multi parinti sesizari nu s-ar lua vreo masura.... :?: sau toti parintii comenteaza, dar cand vine vorba de facut ceva concret, se dau la fund..... :|
Imagine
Imagine
Imagine
Ady
La

Mesajde samsara pe Mie Iun 06, 2018 9:55 am

Nu mai zic de marona care ne-a abandonat de tot :!:

711
samsara
Si

Mesajde Nirvana pe Mie Iun 06, 2018 1:12 pm

Despre subiectul cu scoala - azi am discutat din nou, in cadrul scolii, am inteles anumite chestii mult mai bine si faptul ca la inceput, informatiile primite au fost desprinse din context.
In fine, eu doresc sa inchei discutia asta, ceea ce este clar este ca in scoala se pun in aplicare procedurile necesare, conform legislatiei in vigoare, iar ideea mea de sprijin in plus nu isi are rostul.
Imagine

Nirvana
Si

Anterior

Înapoi la Arhiva