Bancuri - partea 8

Moderator: FLORINA

Bancuri - partea 8

Mesajde samsara pe Mar Mai 28, 2013 9:00 am

samsara
Si

Business lessons

Mesajde Yan pe Mar Mai 28, 2013 9:42 am

Business lessons

La o spargere din new York, spărgătorul strigă: “Nu mişcă nimeni. Şi ţineţi cont: banii sunt ai statului, viaţa este a voastră.”
Toată lumea din bancă s-a întins pe podea, în linişte.
Asta se numeşte “Schimbarea Modului de Gândire – –> Schimbarea modului convențional de gândire”.
————————————————————————————————–
O tipă se intinde provocator, pe masa din faţa ei. Spărgătorul i se adresează: “Vă rugăm să fiți civilizată! Acesta este un jaf, și nu un viol!”
Asta se numeşte “Profesionist –> Concentrează-te doar pe ceea ce ştii să faci”
Când s-au întors de la seif, spărgătorul cel tânăr (cu studii MBA) i-a spus hoţului mai bătrân (care avea doar studii primare) “Hai să numărăm câţi bani am furat!”. Hoţul bătrân, indignat îi răspunde: “Vezi că eşti prost? De ce să pierdem noi atâta timp, când putem să aflăm diseară de la ştiri, câţi bani lipsesc din bancă.”
Asta se numeşte “Experienţă –> în zilele noastre experiența este mult mai importantă decât calificările pe de hârtie”
Imediat dupa ce hoţii au părăsit banca, directorul i-a ordonat casierului să cheme repede poliția. Casierul după ce se gândi o secundă îi răspunse: “Domnule Director, nu mai bine punem 5 mil de € deoparte şi spunem că i-au furat hoţii?”
Asta se numește “înoată cu valul –> a întoarce o situație defavorabilă în avantajul tău”
Casierul zâmbind: “Ar fi minunat să avem câte o spargere în fiecare lună!”
Asta se numeşte ” Omoară Plictiseala –> Fericirea este cea mai importantă.”
Seara la ştiri se anunţă că doi hoţi au intrat într-o bancă şi au dat o spargere de 100 mil. €.
Hoţii au început să numere banii de mai multe ori şi nu le ieşeau decât 20 de milioane. Furioşi au început să înjure: “# € @ &, noi am făcut planuri, am riscat ani grei de închisoare sau poate chiar viaţa şi directorul s-a ales cu 80 de mil, cât ai bate din palme?!?”
Asta se numește “Ştiinţă –> Cunoașterea este mai valoroasă decât aurul!”
Directorul băncii este acum fericit şi zâmbitor, că pierderile lui de la bursa de valori sunt acum acoperite de acest jaf.
Asta se numește “Oportunitate –> curajul de a-ţi asuma riscuri!”
"Dusmanii se recruteaza dintre prieteni" Grigore Moisil
"Masculinitatea se dovedeste dupa ce parchezi, iti dai centura jos si ajungi in casa."Mihai Bendeac
Yan
La

Re: Bancuri - partea 8

Mesajde Yan pe Lun Iun 03, 2013 8:49 pm

Daca, întîmplator, un barbat gol pusca nimereste în vestiarul femeilor, acestea vor face mare zarva, vor tipa, vor încerca sa-l ude cu apa rece pentru a-l alunga afara. Daca, însa, o femeie goala pusca nimereste, în mod întîmplator, în vestiarul barbatilor, acestia vor fi foarte bucurosi, prietenosi si ospitalieri.
Asta demonstreaza, înca o data, bunatatea si frumusetea sufletului barbatilor.
"Masculinitatea se dovedeste dupa ce parchezi, iti dai centura jos si ajungi in casa."Mihai Bendeac
Yan
La

Mesajde Yan pe Lun Iun 03, 2013 8:50 pm

In armata, soldatii sunt scosi la program administrativ in gradina unitatii. Caporalul, cu un aer satisfacut, zice:
- Asa, toata lumea ia cate o lopata si treceti la sapat! Inainte de asta ... E vreunul printre voi care se pricepe la algebra?
- Eu, sa traiti ... Sunt student la mate-fizica, dom`caporal.
- Bravo, ma. Atunci arunca lopata aia, ca nu-i de tine.
Soldatul, usurat, arunca lopata cu o mina vesela. Caporalul continua:
- Si pune mana pa' tarnacop. Tu vei extrage radacinile.
Yan
La

Mesajde Yan pe Mar Iul 02, 2013 8:45 am

O doamnă avea probleme cu sânii, credea că îi sunt prea mici.
Aşadar, se duce la un medic naturist care o sfătuieşte ca în fiecare zi la ora 5 fix să-şi maseze încet sânii şi să zică: "Ala-bala-portocala".
Toate bune şi frumoase, însa odată o prinde ora 5 în tren, era în compartiment doar cu un domn care aparent dormea. Începe să-şi maseze sânii zicând încetişor "Ala-bala-portocala", să nu-l trezească, însă domnul respectiv deschide ochii şi întreabă:
- E ora 5, doamnă?
- Da.
Atunci se întoarce cu spatele şi începe şi el:
- Melc-melc-codobelc…
Yan
La

Mesajde Yan pe Mar Iul 02, 2013 8:46 am

Un bărbat naufragiază pe o insula pustie și rămâne acolo timp de 10 ani. Într-o zi o fata frumoasă, într-un costum din neopren, înoată pana la insulă…
Bărbatul:
- Bună! Sunt foarte bucuros să te văd.
Fata:
- Bună dragă! Se vede ca ești aici de mult timp. De când n-ai mai fumat oțigară?
Bărbatul:
- De 10 ani!
Fata trage fermoarul unui buzunar al costumului și scoate o țigară pe care i-o dă bărbatului.
Bărbatul:
- Oh! Mulțumesc din suflet!
Fata:
- Și de când n-ai mai băut ceva?
Bărbatul:
- De 10 ani!
Fata trage fermoarul unui alt buzunar, mai mare, și scoate o sticluță cu whisky fin pe care o dă tipului.
Bărbatul:
- Oooh!… Mulțumesc mult. Ești ca o zână bună!…
Fata, cu o lucire jucăușă în ochi, îl mai întreabă:
- Și, ia spune-mi, de când n-ai mai avut parte de o partidă…?
Bărbatul:
-Oooh, Doamne! Să nu-mi spui că ai adus și tablele cu tine...!
Yan
La

Mesajde Nirvana pe Vin Aug 16, 2013 6:04 pm

Acum 2 zile am fost invitată la o petrecere numai cu femei şi i-am promis soţului că mă întorc la 12 noaptea. Orele treceau, noi ne simţeam bine, şampania curgea, aşa că doar pe la 3 dimineaţa m-am îndreptat spre casă, beată criţă.
Tocmai când am ajuns la uşă, ceasul cu cuc, din holul casei, a început să cânte de 3 ori. Dându-mi seama că soţul meu o să se trezească şi o să-l audă, am mai făcut eu cu-cu de încă 9 ori. Am fost tare mândră de ce idee genială am avut – chiar fiind beată pulbere – ca să evit un conflict familial.
A doua zi dimineaţă, soţul meu m-a întrebat la ce oră am venit şi când i-am spus că la 12, nu a părut foarte surprins. Uufff, am scăpat! mi-am zis.
După puţin timp, însă, mi-a spus că trebuie să ne cumpărăm un nou ceas cu cuc. L-am întrebat de ce.
— Păi, astă noapte, cucul a cântat de 3 ori, apoi a zis “f**u-i”, a mai cântat de 4 ori, şi-a dres vocea, a mai cântat de 3 ori, s-a hlizit, a mai cântat de 2 ori, după care a râs un sfert de oră…
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde Yan pe Dum Aug 18, 2013 10:36 pm

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
nu l-am mai auzit !

:JC_clap: :JC_clap:
Yan
La

Mesajde Yan pe Joi Sep 05, 2013 10:31 am

- Care e secretul succesului dvs?
- Răbdarea, prietene, răbdarea si încă o dată răbdarea!
- Dar eu pot să numesc o mie de activităti în care răbdarea nu te ajută nicicum
.- Spre exemplu??
- Hmm, să transporti apa în sită.
- Gresesti! Pur si simplu trebuie să astepti iarna!
Yan
La

Mesajde Yan pe Joi Sep 05, 2013 10:32 am

Inginerul, de câtva timp se uita într-o fântână largă și foarte adâncă.
- Nu înțeleg, zice el în cele din urmă. De ce ați instalat o lumină atât de puternică pe fundul fântânii?
- Nu știu, răspunde muncitorul. Am făcut totul în conformitate cu desenele dv.
Ia inginerul planul construcției, se uită un pic, îl întoarce cu susul în jos si zice:
- Bă idioților! Trebuia să construiți un far!
Yan
La

Următorul

Înapoi la Hai la joaca!