Patrunjel, leustean si marar... la ghiveci

Patrunjel, leustean si marar... la ghiveci

Mesajde samsara pe Dum Apr 05, 2009 9:09 pm

Le folosim drept condimente, le punem in mancaruri si salate, dar le utilizam si pentru beneficiile lor asupra sanatatii. Nu e de mirare ca ne dorim mereu sa le avem la indemana.

Patrunjelul, mararul, leusteanul si multe alte plante aromate atat de des folosite in bucataria romaneasca pot fi plantate cu succes in ghivece.

Le vei avea tot timpul la dispozitie, proaspete, si pe langa asta, va fi interesant sa iti decorezi bucataria cu ghivece inverzite.

Leusteanul

Leusteanul (Levisticum officinale) este o planta pretentioasa, fiind destul de greu de "crescut" in ghiveci. La origini, este o planta mediteraneana, dar se deosebeste de majoritatea plantelor din aceasta zona prin faptul ca nu iubeste foarte mult soarele. Prefera locurile umbrite si asta pentru ca este o planta dependenta de un sol umed, iar soarele direct usuca rapid solul.

Il poti inmulti prin seminte, pe care sa le cumperi din magazine de specialitate sau din hipermarketuri, dar si prin rasad sau radacina.

Leusteanul are o radacina pivotanta, ce se poate dezvolta foarte mult. Din aceasta cauza, pentru ca planta sa reziste in ghiveci, este necesar sa alegi un vas mare, inalt, in care se poate dezvolta in voie. Desi are nevoie de umiditate, pamantul nu trebuie udat excesiv. Rezista destul de bine la temperaturi incepand chiar de la 10 - 12 grade.

Patrunjelul

Spre deosebire de leustean, patrunjelul (Petroselinum crispum) este un mare iubitor de lumina. Provenit tot din zona mediteraneana, patrunjelul este cultivat de mai bine de 2000 de ani, fiind utilizat initial drept medicament, pentru beneficiile sale asupra sanatatii, potrivit http://www.whfoods.com. Este unul dintre putinele alimente cu un continut atat de bogat in vitamine si minerale, din aceasta cauza fiind folosit ca un excelent tonic.
Patrunjelul poate fi plantat fara probleme in ghiveci, dar la fel ca si in cazul leusteanului, este nevoie de un vas suficient de mare, pentru ca radacina sa se poata dezvolta bine. Poti sadi direct semintele in ghiveci, dar mai poti folosi si o radacina de patrunjel, care va garanta o crestere mult mai rapida.

Are nevoie de suficienta lumina naturala pentru ca frunzele sa creasca viguros. In cazul in care lumina este insuficienta, frunzele vor fi mai putin aromate si vor avea o culoare verde deschis.

Daca frunzele sunt rare, firave si cresc dezordonat, taie-le pe toate cat mai aproape de sol si uda planta ceva mai abundent. In acest mod se stimuleaza o crestere uniforma si deasa, potrivit botanical.com.

Mararul

Mararul (Anethum graveolens) provine din zona mediteraneana si Asia de Vest. Folosit de mii de ani, mentionat chiar si in Biblie, mararul este cultivat pentru frunzele si fructele sale, numite in mod gresit "seminte" de marar.

Pe langa aroma deosebita oferita mancarurilor, salatelor si muraturilor, mararul mai este folosit in scopuri terapeutice, fiind utilizat in special pentru a calma crampele abdominale.

Mararul este o planta iubitoare de lumina si caldura, motiv pentru care va trebui sa ii alegi cel mai cald si luminos coltisor al bucatariei (sau balconului). Nu este recomandat sa il uzi abundent pentru ca ii vor putrezi radacinile, mai ales daca ghiveciul nu are gauri suficient de mari pentru ca apa sa se scurga. De fiecare data cand il folosesti, rupe varfurile plantei. Se va regenera mult mai usor in acest mod.

Spre deosebire de patrunjel si leustean, care sunt plante perene, mararul este o planta anula, deci va trebui sa o replantezi in ghiveci in fiecare primavara. "Semintele" sunt foarte rezistente in timp, putand fi plantate chiar si dupa zece ani.

sursa
samsara
Si

Re: Patrunjel, leustean si marar... la ghiveci

Mesajde dafin pe Dum Mai 10, 2009 3:26 pm

Va salut cu drag !am incercat si eu cu rasad de menta dar nu a rezistat ,daca aveti alta solutie v-as fi recunoscatoare.Va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune1 :) :) :)
robin & erica, nepoteii mei iubiti
dafin
Fa

Mesajde Naeema pe Mie Aug 05, 2009 10:28 pm

Eu am vazut de curand la televizor o reclama la o masinarie numita Aerogrow.Este o mini gradina de ierburi care poate fi instalata in casa.Arata cam asa:
aerogrow.jpg

Alte informatii cred ca se pot gasi pe net.Nu le pun aici ca nu vreau sa fac reclama.Nu am incercat produsul deci nu pot spune nimic despre,dar ma bate gandul sa cumpar.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dream like you will live forever...live like you will die tommorow
Naeema
Mi

Mesajde samsara pe Mie Aug 05, 2009 10:50 pm

Rusine sa-mi fie, tot n-am apucat sa-mi sadesc ierburile
samsara
Si

Mesajde WhiteDove pe Sâm Sep 18, 2010 9:38 pm

eu mi-am luat ghivece cu seminte gata plantate si am tot udat dar n-a iesit nimic
in fine

macris se poate creste la ghiveci in casa????????? se gasesc in Ro seminte de cumparat?
Imagine
Imagine
WhiteDove
La

Mesajde samsara pe Mie Apr 25, 2012 1:10 pm

Mi-am pus oregano, busuioc, menta si rozmarin la ghiveci. INca nu stiu ce o iesit si ce nu si care sunt plantele din poza :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
samsara
Si

Mesajde uka pe Mie Apr 25, 2012 1:18 pm

Mie nu mi-a tinut patrunjelul in ghiveci; se ingalbenea foarte repede, eu l-am udat excesiv si a mucegait pamantul :lol:
Imagine

Imagine
uka
Site Admin

Mesajde oana_raduc pe Mie Apr 25, 2012 1:29 pm

A plantat si Marius in 6 ghivecele patrunjel, patrunjel cret, leustean, marar, busuioc si cimbru, au rasarit frumos si am folosit cate putin din fiecare, dar banuiesc ca o vom lua de la capat, ca dupa 3 saptamani sigur le gasim uscate :( SIgur punem iarasi, pt ca-s f aromate cand le ai asa proaspete :)

Onuta, strange usor o frunzulita intre degete si vezi a ce miroase ;) Marius a us in ghivecele separate si le-a pus etichetele de la seminte :P
ImagineImagine

ImagineImagine
oana_raduc
Si

Mesajde samsara pe Mie Apr 25, 2012 1:42 pm

Eu am pus cate 2 feluri intr-un ghiveci si nu mai stiu :D Pare a fi busuioc dar poate fi si oregano
samsara
Si

Înapoi la Casa si gradina mea