Cafeaua de dimineata si nu numai... partea 706

O cafenea virtuala, un loc dedicat discutiilor, flecarelilor si petrecerii timpului intr-un mod cat mai placut.

Moderator: FLORINA

Re: Cafeaua de dimineata si nu numai... partea 706

Mesajde Nirvana pe Joi Mai 04, 2017 6:50 am

Hola. Pe unde umblati? :lol:

Eu m-am urnit cu dihania si ne pregatim sa mergem sa se tunda Sab. Nu mai pot cu pletele ei, sunt imposibil de descalcit :connie_11: , se enerveaza de fiecare data cand o oblig sa se pieptane, grrrrrrrrr.
I-am facut programare la stilista la care m-a dus pe mine soru-mea (f buna tipa) si am invoit-o pe Sab de la primele ore - va dati seama ca mi-a ajuns cutitul la os :tmi: :lol:
Nu stiu cum se va tunde Sab, astept sugestii profesioniste. Oricum nu foarte scurt, ei nu-i sta bine asa - fie bob mediu, fie in scari cumva, nush... dar sa se descalceasca pleata mai usor. |( :emo:
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde samsara pe Joi Mai 04, 2017 10:26 am

Neata, eu la munci.
POza cu Sab?
samsara
Si

Mesajde Nirvana pe Joi Mai 04, 2017 10:29 am

Mai multe, dar pe Fb. :tmi: :P
Imagine

Nirvana
Si

Mesajde samsara pe Vin Mai 05, 2017 8:43 am

Neata buna voua, e vineriii. Tot cu somn in freza sunt. Zina e in calduri, or apucat-o pandaliile, afara ploua... minunat :D
samsara
Si

Mesajde Nirvana pe Vin Mai 05, 2017 11:12 am

:connie_jackinabox: Yo.
La noi a fost innorat de dimi, apoi a iesit un pic soarele, acum e iar innorat. Cred ca va ploua week end-ul asta, chiar daca nu tot timpul. Nush. :?:

Eu am cam lalait-o cu jobul zilele astea, din seara asta tre' sa imi bag mintile in cap |( :geek:
Imagine

Nirvana
Si

Mesajde shmily pe Sâm Mai 06, 2017 7:13 am

neata buna!!!
in sfarsit e weekend!!!
ieri am picat rupta de oboseala,pe la 3jumate-4 am terminat treaba la fundatie, apoi tati a venit de si-a pescuit maimutele (doua erau cu mine, una la scoala), m-a lasatpe mine la magazinul de mirese al cumnatei si ei au plecat acasa... pe mine ma rugase cumnata s-o inlocuiesc la magazin ptr cateva ore, ca aveau de mers pana in alt oras, sa monteze o arcada de nunta (ei inchiriaza tot felul de decoruri, chestii, organizează nunti, botezuri, etc)... nu am putut sa o refuz, asa ca de la 4 la 7 am stat in picioare in magazin (nu am avut nici un client, dar daca ma asezam, biroul e prea mare ptr mine si nu mai vad nimic iar la cumnata la magazin sunt o mie si una de chestii marunte, bijuterii, accesorii... care tre supravegheate...iar daca stateam pe scaun nici io nu mai vedeam nimic, nici nimeni nu ma vedea pe mine...
onuta, cum pot controla greutatea unui copil fara sa pun presiune pe ea? stiu ca si tu aveai probleme cu greutatea Dacianei si spuneai odata ca incerci sa o tii in control fara sa stresezi copilul (nu stiu daca astea au fost cuvintele tale dar io asta am inteles)... In ultima luna, Nico a pus 3 kg pe ea, ceea ce mi se pare mult... deja e vizibil ca s-a ingrasat, ea oricum de vara trecuta, chiar daca nu era grasa deloc, dar avea o burtica tare inestetica, acum ca s-a ingrasat, aproape orice rochita sta pe ea ca pe o gravida... ea nu isi face probleme in privinta aspectului, tre sa lucram mult la asta si la igiena personala, nu vreau sa ajunga la faza in care sa fie prea tarziu... mama ei era o femeie obeza dar nu stiu daca din cauza bolilor si a multiplelor nasteri, oricum, se pare ca si nico are tendinte mari de ingrasare, toti fostii mei colegi in ultima perioada cand au vazut-o, cam astea au fost primele reactii "ce s-a ingrasat nico!", "ce falcute a facut nico!"...
Imagine

Imagine

Imagine
shmily
Si

Mesajde Nirvana pe Sâm Mai 06, 2017 7:52 am

Hola :)
N-am niciun chef sa fiu treaza la ora asta, dar....... |( :lol:

Vivi, ma bag si eu in seama un pic si sugerez sa mergi cu ea la endocrinologie inainte sa impui un regim alimentar. :!:
Imagine

Nirvana
Si

Mesajde samsara pe Sâm Mai 06, 2017 11:39 am

Va salut :)

Vivi, eu una nu am reusit cu Daci, din pacate, acum cu ciclul parca o explodat, burta, solduri, bulane... of... nu stiu, am luptat cu morile de vant, cu genetica, ma mosteneste... Cred ca la Daci mai bine nu o bagam in seama si era ok, asa ca eu am incercat sa-i explic - mama nu a discutat cu mine, ma lasa sa bag la ghiozdan - si nu am facut decat mai rau, o vad ca fura mancare, zahar, faina, linge tot ce prinde, desi nu i-au lipsit niciodata, nu ma inteleg deloc cu ea, e un catar incapatanat, cu cat am discutat cu ea, cu atat mai tare a mancat/furat/ingrasat. De aia cred ca la Daciana mai bine functiona sa ignor chestia asta si cred ca nu-i starneam pofta de interzis. Nu stiu daca e ok la fel pentru orice copil. Poate pe altii ii ajuti controlandu-i... Acum incerc cu ceva sport, dar parca nimic nu se lipeste de ea. Ma enerveaza pubertatea/adolescenta asta.
samsara
Si

Mesajde shmily pe Sâm Mai 06, 2017 3:08 pm

am aproape o luna de cand am inscris-o la medicul meu de fam dar mi-a zis ca dureaza o luna pana intra in sistem, sau ceva de genul (ptr ca la fostul medic ea nu avea nici un istoric, nu am mai umblat dupa alte hârtii, etc... doar am completat o cerere la med. meu, care e si pediatra)... sapt viitoare mai merg iar, sa vad daca deja pot cere ptr ea analize, ca oricum tre sa-i fac... si ea e la varsta pubertatii, deja sanii sunt vizibili, par la subrat, transpiratie, mirosuri... am stat de vb cu ea, sa ma asigur ca stie la ce sa se astepte, ca nu o ia nimic spre surprindere si i-am explicat ca totul e normal, daca ii vine ciclul pe la scoala nu e o rusine sa vb cu dna învățătoare sau sa ceara voie la asistenta, ca sa ii dea un absorbant pana ajunge acasa... varianta cu pastratul unuia in ghiozdan pica momentan, pana nu invata sa fie mai responsabila... sau poate ptr anul scolar viitor, sa-i gasesc un ghiozdan adecvat, unde poate avea un buzunarel special ptr asta...
a, cat despre sport, uf, ma dispera! tati tot spune sa le dam la un sport, ceva, dar cand sa mai am timp si ptr asta? ca trebuie duse/aduse, ele si asa au programe scolare diferite... de cand a dat caldura, le incurajez sa iasa afara, au mingii, corzi, au unde alerga... pe Bia nu reusesc s-o mai bag in casa dar ei nu-i place nimic, imediat se plictiseste, ba vrea la toaleta, ba apa, ba nu-stiu-ce... si tot mai mult in casa e... ultima data cand au iesit in curte, i-am zis pur si simplu sa nu mai intre in casa pana nu o chem eu, ca ma disperase... de 1 mai, am fost la cumnata și cumnatul (fratele lui tati), la curte, am facut gratar, vremea era super, apucasem sa le dau voie cu telefoanele la ele, asa ca au stat amandoua in casa, cu telefoanele in priza, jucând minecraft... la întoarcere le-am zis ca a fost ultima dată când plecam si au telefoanele cu ele!
Imagine

Imagine

Imagine
shmily
Si

Mesajde Nirvana pe Sâm Mai 06, 2017 7:06 pm

Mda, recunosc ca sunt fericita ca [cel putin deocamdata] nu am si problema asta pe cap; insa daca vreodata o sa am de-a face cu asa ceva, cu siguranta voi tine regim cu Sabina, nu as lasa-o sa se lupte singura. Dar eu sunt doar cu ea, mi-ar fi foarte usor, n-am de gatit pt n-shpe oameni in casa, in fiecare zi. :!:
Sab e un copil activ, nu-i place sa stea popic si sa se indoape. Mare noroc am cu asta, oricum nu stiu cum m-as intelege cu ea daca ar fi indolenta, la ce temperament de olteanca am eu :$ :lol:
Alta solutie nu vad, decat o dieta adaptata varstei combinata cu miscare multa. :?:
Imagine

Nirvana
Si

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea