Meseria, bratara de aur

O cafenea virtuala, un loc dedicat discutiilor, flecarelilor si petrecerii timpului intr-un mod cat mai placut.

Moderator: FLORINA

Re: Meseria, bratara de aur

Mesajde aly pe Mie Sep 30, 2009 9:23 am

:rofl: :rofl: ala de 70 de ani cind termina cu facultatea da in altzhaimer si sa dus dracu toata munca lui :rofl:
dana socrul tau e o figura :rofl:
ImagineImagine
aly
La

Mesajde danaticu pe Mie Sep 30, 2009 11:47 am

Da Alina, este o mare figura. M-am dus o data la ei in vizita si el era in sufragerie, studia :lol: la un moment dat se aud niste sunete de acolo de a inceput Sori sa urle (era mic). Ce crezi ca se auzea? socra-miu invata la muzica, da? si repeta liturghia, sau nu stiu ce chestie cu o voce joasa de bariton de am sarit cu Sorin de pe scaun ce m-am speriat! Soacra-mea radea de se prapadea :geek:
Imagine
Viata nu e nici frumoasa, nici urata, e asa cum vrei tu sa fie!!!!!!!!!!
danaticu
Si

Mesajde Rosefofo pe Mie Sep 30, 2009 1:11 pm

Chiar ca e mare figura socrul! :D am zambit cu gura pana la urechi cand am citit msg

Eu am studiat la greu calculatoarele astea nenorocite; am facut informatica si apoi automatica si calculatoare; dupa ce am terminat facultatea..care nu mi-a placut ..dar pana la urma a dat roade tot calvarul asta..

M-am maritat, am mers amandoi in Afgh si am lucrat 3ani juma pt o firma de arhitectura si constructii..in administratie si IT, intai "coordonator proiecte",apoi "assistent in controlul calitatii" si apoi manager de birou "office manager" si it..abia atunci am prins gustul calculatoarelor si a muncii in administratie si mi-a placut tare mult..cred ca am fost si noroasa caci desi a fost situatia destul de dificila am primit respectul si plata care se cuvin...in astia 3ani juma am si nascut, dar am continuat sa lucrez..numai la spital n-am fost conectata la internet :lol: :tmi: . Ne-am mutat in Dubai unde am lucrat pentru un an cu acceasi firma ca office manager, apoi am schimbat firma si am lucrat tot pe acceasi pozitie plus assistenta pentru director..apoi am nascut fata si dupa 5luni am inceput sa lucrez cu alta firma..office manager in IT.
Ce sa zic..doar ca am avut poate cam mult curaj sa plec din tara si asta a fost cheia spre "ceva mai bun" si apoi am avut noroc suficient ca nu au dat belele pe mine in Afgh si aici. Daca m-as intoarce in Romanica n-as avea nici 5% sanse..
ImagineImagine Imagine Imagine

*** Şi binele ţi se întoarce pe lumea asta şi răul: când nu te aştepţi şi de la cine nu te aştepţi. Şi vorba din gură să n-o slobozi uşor că nu ştii unde loveşti cu ea. Şi nici gânduri rele să n-aveţi că vă otrăviţi sufletul ***
Rosefofo
Si

Mesajde cristina_c pe Vin Noi 13, 2009 8:27 am

Mai fetelor,dar sunteti scolite nu gluma,felicitari! Ma simt putin complexata :lol:
Eu am terminat liceul uman filologie si m-am oprit aici :( pentru ca la vremea aia am considerat ca e mai important sa fac bani. Am facut si niste cursuri de ospatar barman vanzator si unul de confectii textile. De la 15 ani am lucrat pe timpul vacantelor de vara ca si ospatar,am practicat aceasta meserie pana la 20 de ani si mi-a placut foarte tare. La 20 de ani vazand mama ca nu mai am nici un gand de scoala m-a luat sub aripa ei si m-a angajat la firma de confectii unde lucra si ea. La inceput nu am crezut ca voi face fata,mi se parea prea migalos pentru ca lucram pe kett (o masina care coase ochi cu ochi) dar cu timpul am indragit si aceasta meserie si o practic si acum,chiar la mine acasa ;) sefii mei au avut grija sa nu stau prea mult in concediu de maternitate si mi-au adus o masina acasa,la care inca mai lucrez acasa,ceea ce mi se pare foarte bine pentru ca pot sta si cu copilul in acelasi timp si pot lucra chiar pentru mai multe firme ;)
Imagine
cristina_c
Sol

Mesajde samsara pe Vin Noi 13, 2009 8:32 am

Nu ai de ce sa te simti complexata, ca dupa cate vezi degeaba faci scoala daca nu te angajeaza nimeni :lol:
samsara
Si

Mesajde histria pe Vin Ian 06, 2012 10:06 am

Istorie si arheologie..dar tare as schimba-o daca as da timpul inapoi
histria
Fa

Mesajde Rosefofo pe Vin Ian 06, 2012 10:53 am

histria scrie:Istorie si arheologie..dar tare as schimba-o daca as da timpul inapoi

Ce frumos suna histria :) Cu ce-ai fi vrut s-o schimbi?
ImagineImagine Imagine Imagine

*** Şi binele ţi se întoarce pe lumea asta şi răul: când nu te aştepţi şi de la cine nu te aştepţi. Şi vorba din gură să n-o slobozi uşor că nu ştii unde loveşti cu ea. Şi nici gânduri rele să n-aveţi că vă otrăviţi sufletul ***
Rosefofo
Si

Mesajde samsara pe Vin Ian 06, 2012 10:57 am

si acum predai sau?
samsara
Si

Mesajde histria pe Vin Ian 06, 2012 11:24 am

Am terminat in 97 si am profesat doar ca profesor fara intrerupere .Imi place ce fac dar cand vine ziua de salariu.... :JC_see_stars: Imi place ce fac dar salariile sunt cum sunt.
as fi facut medicina sau dreptul
histria
Fa

Mesajde samsara pe Vin Ian 06, 2012 11:27 am

mda asa-i :(
dar nici in medicina nu-s salariile mari, doar spagile
cat despre drept si aici trebuie sa ai bani ca sa poti sa mergi mai departe si sa profesezi
samsara
Si

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea