Meseria, bratara de aur

O cafenea virtuala, un loc dedicat discutiilor, flecarelilor si petrecerii timpului intr-un mod cat mai placut.

Moderator: FLORINA

Re: Meseria, bratara de aur

Mesajde dalina pe Sâm Sep 26, 2009 9:30 am

Eu am terminat in 2005 facultatea de sociologie si imediat dupa am facut 2 ani de master in managementul proiectelor. Tot din 2005 m-am angajat la primarie la un compartiment de tineret. Acum m-am inscris la facultatea de contabilitate ca sa-mi ajut sotul. El mai are contracte de audit si ca sa poata lua mai multe sa faca mai multi banuti are nevoie de ajutor...si pentru asta ma scolesc eu.
dalina
Sol

Mesajde Nirvana pe Lun Sep 28, 2009 10:07 am

Ce fain, fetelor, pe mine ma fascineaza persoanele care au trecut prin mai multe joburi. Cred ca aveti ce povesti!
Pe mine m-a apucat facultatea acu' la "batranete", dar am nevoie de diploma pentru a obtine autorizarea ca traducator.
Am lucrat doar ca secretara si apoi traducator pe cont propriu, n-am prea multi bani de luat la pensie :lol:, dar nici nu ma preocupa aspectul, oricum nu ma bazez pe statul roman sa faca ceva pentru mine. Paul si cu mine vrem la un moment dat sa incepem un business, sper sa reusim, dar inainte de asta tre sa intru eu la munca, sa putem strange niste bani pentru investitiile necesare.
Dupa ce termin facultatea m-ar incita sa lucrez in invatamant, sa vedem.
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde samsara pe Lun Sep 28, 2009 10:18 am

O Nirvana, in invatamant? De el fug eu ca de naiba :lol:
samsara
Si

Mesajde Nirvana pe Lun Sep 28, 2009 10:37 am

Da, la pici :lol: Sa vedem, e doar o idee deocamdata.
Imagine

"Nimeni nu s-a născut învăţat - dar nu ai nicio scuză să mori prost."
Nirvana
Si

Mesajde mirelushi pe Lun Sep 28, 2009 6:57 pm

Sa va povestesc si eu de joburile mele de pana acum, am inceput la 18 ani am lucrat o perioada ca si curier la CEC lucram cu jum de norma ca mergeam si la scoala, am lucrat asa vreo 2 ani apoi am lucrat tot la CEC dar ca secretara la registratura, apoi am lucrat ca secretara la o firma de transport apoi in contabilitate apoi am stat acasa 2 ani in concediu de maternitate si dupa cei 2 ani m-am angajat la firma unde sunt si acum am lucrat cateva luni ca asistent manager si apoi am facut niste cursuri si cam de un an si ceva lucrez ca inspector resurse umane si mai sunt si anul 3 la facultate asa la batranete mai m-am apucat de scoli ca aveam prea mult timp liber :D
Imagine
mirelushi
Si

Mesajde lili pe Mar Sep 29, 2009 4:46 pm

Bravo mai fetelor, bine ca v-ati apucat la batranete de facultate. E super nasol sa nu faci facultatea la timpul ei. Mie mi-a fost fff greu sa ii inteleg pe colegii mei care erau cu 4 ani mai mici ca mine.Intr-un final am reusit. Ma rog la astea particulare e mai bine ca nu sunt toti de aceeasi varsta.
ImagineImagine

ImagineImagine
lili
Sol

Mesajde mirelushi pe Mar Sep 29, 2009 6:53 pm

Lili la mine la fac sunt si persoane de 50 de ani asa ca eu sunt tanara pe langa multi :D
Imagine
mirelushi
Si

Mesajde ingerasii_anului pe Mar Sep 29, 2009 8:56 pm

Eu am avut in facultate un coleg de 70 de ani care era la a nu stiu cata facultate...asa ca nu ma mai mira nimic...fiecare se reprofileaza cand nu mai are ce sa faca in domeniul lui nu?
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

Mesajde danaticu pe Mar Sep 29, 2009 9:42 pm

ala la 70 de ani ce se mai reprofila? exista pe lumea ailalta favoruri in functie de cate studii ai? ]:) sunt rautacioasa acum, nu ma bagati in seama.
Socrul meu s-a apucat la 50 de ani de facultati nu ca sa se reprofileze, doar ramasese frustrat si neimplinit ca in tinerete nu a putut face, asa ca acum la 60 si ceva de ani a terminat deja 3 facultati si vreo 2 mastere 8) deci, sa ma scuzati!
Imagine
Viata nu e nici frumoasa, nici urata, e asa cum vrei tu sa fie!!!!!!!!!!
danaticu
Si

Mesajde ingerasii_anului pe Mar Sep 29, 2009 9:59 pm

ai un socru doxat dana...cand o sa aibe Sorinica probleme la scoala si nu o sa le dea de capt sa aiba un bunic care o sa il poate ajuta :lol:
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafenea