Cum amenajam camera copilului?

Moderatori: miutza, Kitte

Cum amenajam camera copilului?

Mesajde silvia_28 pe Sâm Feb 16, 2013 12:22 am

Pentru ca ma confrunt cu aceasta dilema acum: va cer ajutorul, ca aveti mai multa experienta. ;)

ce recomandati pt. camera copilului? ce ar trebui evitat? mobilier...ce ati ales?
ce pat ati ales, ce marime? de cand ati mutat copilul in camera lui(daca a fost cazul)? a fost grea acceptarea sa doarma singur in camera? cum ati procedat?

sfaturi si patanii proprii....
mersi anticipat :-)
Imagine
silvia_28
La

Re: Cum amenajam camera copilului?

Mesajde samsara pe Sâm Feb 16, 2013 10:25 am

Sa o mutam la ea in acmera nu a fost greu, ea era obisnuita sa doarma la noi in camera, in patul ei. Noi stingeam lumina, ieseam si ea adormea. Asa ca pe la 2 ani jumate am mutat-o in camera ei fara nicio problema. Cand i-am facut mobila am ales pat mare cu gandul ca va creste repede si sa poata dormi si la 18 ani in el daca nu vom putea sa mai facem alta investitie.
samsara
Si

Mesajde Ady pe Sâm Feb 16, 2013 10:43 am

silvia_28 scrie:Pentru ca ma confrunt cu aceasta dilema acum: va cer ajutorul, ca aveti mai multa experienta. ;)

ce recomandati pt. camera copilului? ce ar trebui evitat? mobilier...ce ati ales?
ce pat ati ales, ce marime? de cand ati mutat copilul in camera lui(daca a fost cazul)? a fost grea acceptarea sa doarma singur in camera? cum ati procedat?

sfaturi si patanii proprii....
mersi anticipat :-)

In cazul nostru, Laura s-a mutat in camera ei de la 2 ani si vreo 9 luni....Mutatul a fost f usor, la cererea ei. Cumparasem o canapea noua intr-o camera, ea a vrut sa doarma acolo si acolo a ramas. Diana a-a mutat in camera cu Laura pe la 2 ani si vreo 2 luni. Cu ea fost un pic mai greu, trebuia sa stau cu ele pana adormea Diana, pe urma nu mai era nici o problema. Incet incet s-a invatat si stateam doar cat citeam o poveste plus inca vreo 5-10 minute in care povestim diverse. Asa e si acum.
Cat despre mobila, noi abia acum in toamna am mobilat camera lor.Le-am cumparat cate un dulap, cate un birou si niste rafturi. Ele dorm pe o canapea extensibila. As fi vrut sa le iau si paturi separate, dar din lipsa de spatiu am ramas la canapea. Recomadarea mea e sa-i iei o mobila de tineret, nu de copil, sa tina pana pleaca de acasa, in cazul in care nu va permiteti sa o schimbati mai des. Un dulap, un birou e obligatoriu. In rest, in functie de spatiu.
Multa inspiratie sa alegeti varianta cea mai buna.
Imagine
Imagine
Imagine
Ady
La

Mesajde luizaD pe Mie Mar 13, 2013 1:40 pm

A fost destul de greu sa il mutam pe Mihai in patul sau mai ales ca era in aceiasi camera cu a nostru. Am vrut sa fie aproape de noi asa ca nu i-am facut patul in camera sa ci ne-am dus noi patul nostru in camera lui asa ca in loc sa doarma in patutul sau el tot dormea cu noi. Acum la 2 ani incercam sa il obisnuim sa doarma singur, insa e foarte mofturos si nervos cand il punem in patul sau, dar cu timpul speram sa se obisnuiasca si cand o sa fie mai bine o sa ne mutam patul in cealalta camera.
Camera i-am facut-o cu stelute pe tavan care sunt slab flourforescente noaptea si masinute, trenulete etc pe pereti. Iar langa patut are o masuta cu doua scaunele mici si jucariile.
luizaD
Re

Înapoi la Lumea copiilor