Clasa 0/ clasa pregatitoare

Moderator: miutza

Re: Clasa 0/ clasa pregatitoare

Mesajde iulia56 pe Lun Ian 21, 2013 10:54 am

Andreea este la clasa 0. Au 3 caiete: unul de matematica, unul de lb. romana si unul de semne grafice. Andreea este foarte incantata de ce fac la scoala. Au un orar pe care il urmeaza, fac engleza si religia cu alti profesori. Ii invata prin joc. Doama ii imparte pe grupe si fac intreceri intre ei. Le da diverse fise de rezolvat. Nu le-a dat sa invete poiezii cu nemiluita. Le da recompense: bulinute, note trecute pe fise. Cateodata le da si teme pentru acasa.
Doamna care le preda a fost educatoare. Se ocupa foarte mult de copii. Le-a amenajat clasa foarte frumos.
David face 5 ani si 3 luni in septembrie. La scoala deja au cerut listele cu cei care fac cinci ani pana incepe scoala. Ei sunt 38 in grupa la gradinita iar 36 vor merge la clasa 0. Mie personal mi se pare cam micut pentru scoala dar daca se inscriu toti copii si il primeste la varsta asta o sa-l dau la clasa 0. Motivul este invatatoarea la care va nimeri. Nu o cunosc personal, nu am "pile" dar am auzit doar lucruri bune despre dansa. Daca il mai tin un an va nimeri o invatatoare care nu imi este deloc "simpatica". In plus educatoarea care o are acum iese la pensie, vine alta educatoare si vor veni foarte multi copii mici.
Ca sa intelegeti, eu locuiesc la sat, este o singura scoala in localitate, a ramas doar o grupa de gradinita din 2 cate au fost(nu conteaza varsta copiilor: 3, 4, 5 ani, toti sunt in aceeiasi grupa), nu imi permit sa dau copii la alta scoala (nu are cine sa-i duca si cine sa-i ia) iar de particulara nici nu poate fi vorba din motive financiare.
Am scris un roman, sper ca nu v-am plictisit.
ImagineImagine
iulia56
Fa

Mesajde Gabita pe Lun Ian 21, 2013 11:50 am

oooooffffff,nu stiam ca gata,s-a hotarat sa fie clasa 0 la scoala si anul asta.Am sperat ca va ramane la gradinita.
La noi e clar,incepem clasa 0 la 6 ani si o luna jumatate.Si clasa I la 7 ani si o luna jumatate...
Imagine
Imagine
Gabita
Si

Mesajde raluca.popa pe Lun Ian 21, 2013 12:19 pm

eu cred ca depinde foarte mult de copil...iar cel mai bine stie ce capacitate are copilul parintii si educatoarea de la clasa (daca e buna si se implica).Uka ai intrebat educatoarea lui Mihai ce parere are?asa macar informativ....
De exemplu Anastasia stie foarte bine sa numere pana la 30 in romana si in engleza , nu am pus-o niciodata sa le scrie (deocamdata scriem litere si nu vreau sa le amestecam).Saptamana trecuta domna educatoare foarte multumita mi-a zis ca au facut la gradi cifra unu, iar eu foarte incantata am intrebat-o daca Anastasia a stiut sa o scrie, iar ea razand mi-a zis ca abia a lucrat cu copii sa recunoasca cifra 1, si ca vor face cate o cifra pe saptamana :connie_crazyperson: mie personal mi se pare foarte putin......
daca se va mentine sistemul cu clasa 0 eu o voi da sigur pe Anastasia la 5 ani si 7 luni!
oricum depinde foarte mult de scoli, sunt convinsa ca la unele clase se face mai mult, la altele mai putin, la unele cu diverse metode mai neconventionale, la altele ca la armata!eu ma voi interesa bine inainte si sper sa reusesc sa aleg ce e mai bine pentru copilul meu!
raluca.popa
La

Mesajde uka pe Lun Ian 21, 2013 1:05 pm

Iulia, cum sa ne plictisesti?

Raluca, am vorbit la gradinita, inclusiv cu directoarea. Ei sunt de parere ca Mihai ar trebui sa mearga la clasa 0, desi situatia lui e mai speciala. Este acum in clasa mijlocie (echivalentul ei ca si programa, la particular clasele sunt numite Buburuze, Albinute, Fluturasi, nu mini, mica, mijlocie, mare), insa, ca pregatire, este peste nivelul celor de la grupa mare. Am emotii pentru ca vreau sa iau cea mai buna decizie pentru copilul meu.
El isi doreste tare mult sa mearga la scoala, ma intreaba in fiecare zi cand vine primavara (i-am zis ca incepe anul scolar dupa ce trec primavara si vara, respectiv in toamna) :D
Imagine

Imagine
uka
Site Admin

Mesajde mirelushi pe Mar Ian 22, 2013 9:12 pm

Am reusit si eu in sfarsit sa intru sa scriu ceva, pt ca am fost intrebata de Uka si Marona de clasa 0 sa va zic si parerea mea, eu la inceput am fost tare speriata de scoala si pt ca am preferat ca David sa mai copilareasca am preferat sa mearga la clasa 0 nu la clasa 1. Au cate 4 ore zilnic, materiile sunt: comunicare, matematica, educatie pt societate, dezvoltare personala, religie, engleza, sport si arte vizuale. De la inceputul anului si pana acum aproape au terminat caietele speciale de lucru pt clasa 0 iar acum invatatoarea impreuna cu parinti a hotarat sa lucreze pe caietele de clasa 1 si vad ca avem rezultate bune si copii sunt incantati de ce invata, nu au teme pt acasa nu se pun note iar invatatoarea are grija ca sa invete totul prin joaca, invata multe cantece si poezii ca si la gradinita, au pauze in care se joaca, pauza de luat gustarea. Ce ma speria pe mine f tare era faptul ca David e la o scoala care are clasele 1-12 si imi era frica de cei mari mai ales la toaleta dar cei mici au toaleta separata de cei mari, imi faceam griji ca se va pierde prin scoala ca este f mare dar se pare ca m-am ingrijorat degeaba pt ca se descurca f bine.
Uka eu zic ca ii va prinde mai bine mersul la clasa 0 decat mersul la gradinita...
Imagine
mirelushi
Si

Mesajde WhiteDove pe Mie Ian 23, 2013 10:52 am

shmily scrie:Wd, pe luna!

mi se pare mult la salariile din Romania
am inteles ca la stat in clasa a 2-a fac deja probleme la mate din gazeta, pe langa manual si au tot felul de exercitii suplimentare de facut, ce-ar putea face mai mult la o scoala privata?
Imagine
Imagine
WhiteDove
La

Mesajde marona pe Mie Ian 23, 2013 11:31 am

WhiteDove scrie:mi se pare mult la salariile din Romania
am inteles ca la stat in clasa a 2-a fac deja probleme la mate din gazeta, pe langa manual si au tot felul de exercitii suplimentare de facut, ce-ar putea face mai mult la o scoala privata?

Astea-s preturile in Bucuresti, unde salariile sunt mai mari. E posibil ca in provincie sa fie mai mici. Dar sunt gradinite mai scumpe decat ce am scris eu.
Si, oricum, ideea nu e ca fac mai mult de-atat. Ci ca sunt mai putini copii, invatatoarea are mai mult timp de fiecare, se ocupa de fiecare, conditiile igienico-sanitare sunt mult mai bune etc. Si li se ofera 2-3 mese.
Mirelushi, merci de info! :*
Iar ca informatie de ultima ora, mi-a trimis Uka un link: http://www.mediafax.ro/social/scoala-sa ... e-10515400.
marona
Site Admin

Mesajde WhiteDove pe Mie Ian 23, 2013 1:09 pm

ok, am inteles
sincera sa fiu sunt cam dezamagita de ce am vazut aici la gradinite, este cate o persoana la 2-3 copii si se ocupa de ei, au activitati foarte faine insa mi se pare ca spatiile sunt mici, cladirile sunt mai vechi, dotarile asa minimaliste, am fost in bai, nu sunt renovate, acuma nu sunt explodate dar as vrea sa-mi dea sentimentul ala ca sunt noi, curate etc.
ma dispera ca aici la chiuvete sunt cate 2 robinete
ne-am gandit la modul cel mai serios sa-l inscriem pe Marc la gradinita in Ro
in fine, nu asta e subiectul topicului
Imagine
Imagine
WhiteDove
La

Mesajde uka pe Mie Ian 23, 2013 4:07 pm

WD, chiar daca nu este subiectul topicului, intervin cu un sfat: viziteaza gradinitele de stat din Ro si apoi incearca sa faci o comparatie. Nu stiu ce sa zic, nu cred ca in Anglia ar putea fi conditii mai proaste ca la noi. Mie mi se par mult mai importante aspecte de genul: calificarea personalului, atentia acordata copilului, modul in care se abordeaza programa, tipul activitatilor desfasurate.
Cu siguranta o sa luati cea mai bune decizie pentru Marc, ideea este sa vizitati cat mai multe gradinite si sa alegeti ce-i mai bun. Bafta si multa rabdare!

Revenind la clasa pregatitoare, cred ca cel mai bine ar fi sa nu ne mai agitam pana se publica metodologia (sfarsitul lunii februarie). Dupa cum vedeti/stiti, au aparut 3 variante in 7 zile :D
Imagine

Imagine
uka
Site Admin

Mesajde ingerasii_anului pe Mie Ian 23, 2013 4:11 pm

uka scrie:Revenind la clasa pregatitoare, cred ca cel mai bine ar fi sa nu ne mai agitam pana se publica metodologia (sfarsitul lunii februarie). Dupa cum vedeti/stiti, au aparut 3 variante in 7 zile :D

:JC_goodpost:
Imagine

Imagine

"In timp ce noi incercam sa ne invatam copiii despre viata, copiii nostri ne invata despre ce este viata" Angela Schwindt
ingerasii_anului
Si

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Crese, gradinite, bone, scoli