Hola! Salut! Bun venit!

Re: Hola! Salut! Bun venit!

Mesajde WhiteDove pe Vin Feb 26, 2010 9:35 pm

ping scrie: Dar am o colega de serviciu care a fost de curand in vacanta in Spania si a venit foarte incantata si intr-o discutie cu sotul meu am zis ca ce ar fi sa lasam totul si sa schimbam decorul, mai ales ca ne-am cam saturat de problemele din Romania...
(cca 6 ani) in Italia... dar nu prea i-a placut, asa ca in urma discutiei cu colega de serviciu am zis ca ce ar fi sa incercam si noi marea cu degetul... .

o vacanta n-are legatura cu mutatul si lucratul intr-o tara straina!!! :!:
si daca e de mai multe saptamani
chiar n-are legatura absolut deloc! nici sa stai la ei in casa pe vremea sederii
daca sotul a lucrat 6 ani in It probabil are ceva meserie ce se cauta si poate sa=si caute din Ro de lucru, aplicand pe siteuri din Spania, macar un contract sa prindeti unul dintre voi si o oferta buna, serioasa, fara ilegalitati sau minciuni nu e chiar simplu de obtinut
nu e o "schimbare de decor" ci e o schimbare radicala
te-ai vedea in brate cu copilul, de mana cu sotul, maine in Spania, fara locuri de munca, fara sa stiti pe nimeni?
daca raspunsul este "da" atunci sunteti extrem de curajosi...
Imagine
Imagine
WhiteDove
La

Mesajde ping pe Vin Feb 26, 2010 9:49 pm

Ai mare dreptate WiteDove... Ar fi bine sa pot... Culmea este ca eu nu pot renunta nici la serviciu pe care il am (intr-o banca...), dar cateodata iti vine sa-ti iei campii...
Ce sa zic: momentan sotul meu nu are un job si nu se simte foarte confortabil ca el sta acasa cu copilul... Asa ca la o discutie am zis "ca ce ar fi sa plecam din tara sa munceasca el si sa stau eu cu copilul"... Iti dai seama ca mi-ar fi destul de greu sa "o fac...", asa ca mi-am permis sa va cer si voua parerea... Sa va mai zic ca eu nu am fost plecata din tara decat in vacanta...
ping
Re

Mesajde spezam pe Sâm Mar 06, 2010 12:44 am

Imi pare rau ca exista oameni care merg in tari straine si recomanda sa te muti pe acolo. DOar cei care au muncit in strainatate (si care au bunul-simt sa fie corecti) stiu si pot spune ce inseamna a munci la straini... felul in care suntem tratati (cand suntem angajati, nu turisti), cat muncim si care sunt conditiile. Sa nu comparam un loc de munca din Romania - fie el mai prost platit, cu unul in Italia, Spania, Anglia. Nu exista nicio comparatie. Si cei care au curajul sa recunoasca ar spune ca ar fugi mancand pamantul, daca li s-ar oferi aceleasi conditii salariale la noi in tara. Asa cum e ea - "imputita", cu oameni nepoliticosi, cu "mizerii pe jos". Nicaeiri nu e ca acasa, si lucrul asta tocmai l-a mentionat si White Dove. Admir sincer sfatul tau. De obicei romanii critica tara in care s-au nascut, fiindca ori habar n-au cu ce se mananca munca in straintate, ori sunt prea rautaciosi si mincinosi si le face placere sa se chinuiasca si altul pe meleaguri straine...
spezam
Mi

Mesajde WhiteDove pe Mie Mar 10, 2010 5:35 pm

spezam, ai interpretat gresit mesajul meu, asa ca nu trebuie sa-l admiri
exista si eu topic dedicat acestui subiect"daca ne mutam sau nu in strainatate"
Sunt extrem de sincera cand afirm ca decizia de a ma muta in Uk a fost cea mai buna decizie din viata mea dupa aceea de a ma casatori cu barbatul ce-l iubesc!
insa nu indraznesc sa-i incurajez pe altii pt ca noi avem o situatie atipica sa zic asa
am vazut cu ochii mei aici si cazuri foarte reusite si cazuri nasoale, depinde enorm de om si de curaj, noroc si naiba mai stie de ce
de tot contextul
doar ca in situatia expusa mai sus se punea problema "aterizarii" unei familii intr-o tara straina fara a exista vreun job, vreun sprijin etc
Imagine
Imagine
WhiteDove
La

Mesajde ping pe Mie Mar 10, 2010 9:22 pm

Fetelor va multumesc pentru interesul pe care mi l-ati aratat.
Nu putem sa spunem ca suntem a tot nestiutori a ceea ce inseamna strainatatea (sotul meu a lucrat 6 ani in Italia, asa ca stiu de la el...), dar ne gandeam sa incercam si altceva. In urma unor discutii cu colega care a fost in vacanta in Spania (care era foarte incantata, iar sora ei munceste acolo), ne gandeam sa incercam si noi... bineinteles ca nu am fi plecat fara un contract de munca ferm, pe care as fi preferat sa-l aibe sotul, avand posibilitatea ca eu sa ma ocup de copil. Este inca in stadiu de idee si aveam nevoie de cateva sfaturi sincere.
ping
Re

Mesajde spezam pe Lun Mar 15, 2010 4:09 pm

ping scrie:Fetelor va multumesc pentru interesul pe care mi l-ati aratat.
Nu putem sa spunem ca suntem a tot nestiutori a ceea ce inseamna strainatatea (sotul meu a lucrat 6 ani in Italia, asa ca stiu de la el...), dar ne gandeam sa incercam si altceva. In urma unor discutii cu colega care a fost in vacanta in Spania (care era foarte incantata, iar sora ei munceste acolo), ne gandeam sa incercam si noi... bineinteles ca nu am fi plecat fara un contract de munca ferm, pe care as fi preferat sa-l aibe sotul, avand posibilitatea ca eu sa ma ocup de copil. Este inca in stadiu de idee si aveam nevoie de cateva sfaturi sincere.

Daca pot sa te ajut cu ceva Ping e sa iti recomand sa discuti cu oameni care muncesc acum in Italia si care stiu in mare, ce presupune asta. Nu te lua dupa toate gurile care spun ca e lapte si miere, ca nu e chiar asa. Intreaba oameni in care ai incredere. Eu conosc destule despre ce inseamna sa muncesti in strainatate (nu din experienta personala, ci a celei mai bune prietene, a unor rude apropiate) si, daca ar fi fost sa castige aici aproape la fel ca acolo n-ar mai fi plecat pentru nimic in lume. Decat in concediu |( .
spezam
Mi

Anterior

Înapoi la Mamici din Spania